Myślenice

Trochę historii
Pierwsze wzmianki o Myślenicach pochodzą z XII wieku i dotyczą osady oraz strażnicy obronnej. Miasto swój rozwój zawdzięczana korzystnej lokalizacji na szlaku handlowym do Węgier. Rejon Myślenic znany był także w XV-XVI wieku z hutnictwa szkła oraz rozwoju rzemiosła. Na mocy dekretu Kazimierza III Wielkiego, w 1342 r. Myślenice otrzymały prawa miejskie. W okresie rozbiorów Myślenice znalazły się w granicach zaboru austriackiego. Przynależność do Polski miasto uzyskało w 1918 roku.

Położenie
Myślenice leżą na pograniczu Beskidów i Pogórza Karpackiego - 30 km na południe od Krakowa na trasie do Zakopanego. Dogodne położenie geograficzne, dostępność komunikacyjna i dobrze rozwinięta infrastruktura towarzysząca powodują, iż Myślenice stanowią doskonałą bazę wypoczynkową i rekreacyjną a liczne atrakcje turystyczne stwarzają możliwość uprawiania różnych form turystyki.

Walory i atrakcje
Myślenice stanowią doskonałe miejsce wypoczynku. Letniskowa dzielnica Zarabie w sezonie letnim zaprasza nad wodę, na plażę oraz cały kompleks letni – basen odkryty, mini golf, korty tenisowe, tor kartingowy, boiska sportowe i tereny do jazdy konnej. Atrakcją może być również centrum Wodne Aquarius – nowoczesna kryta pływalnia z sauną, wanną do hydromasażu i siłownią, uruchomiona w 2000 r.

W Myślenicach znajduje się najdłuższa w Polsce (i w Europie) jednoodcinkowa kolej linowa (2006 m.) na górę Chełm - atrakcja zarówno dla amatorów aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy pragną cieszyć się wspaniałą przyrodą, ciszą i spokojem okolicznych lasów. Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa, imponująca konstrukcja stalowa, z której podziwiać możemy panoramę Beskidu Wyspowego, Gorców, a przy sprzyjających warunkach nawet Tatry i Kraków. W prywatnym obserwatorium astronomicznym odbywają się cykliczne zajęcia z astronomii połączone z obserwacją nieba.

W obrębie Myślenic znajduje się częściowy rezerwat krajobrazowy Zamczysko nad Rabą, gdzie do dziś zachowały się ruiny średniowiecznego zamku. Oferta wakacyjna urozmaicona jest różnymi imprezami kulturalnymi i piknikami. Głównymi zabytkami Myślenic są: kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny (XV w., kilkakrotnie przebudowywany), kaplica Koniecpolskich (1644), plebania (XVIII - XIX w.), kościół NMP i św. Jakuba Starszego (XV w.), kaplica Trzeciego Upadku (1780), resztki zamku (XIII w.).

Okolice
Województwo Małopolskie, w obrębie którego leżą Myślenice, należy do najczęściej i najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych naszego kraju. Myślenice stanowią doskonałą bazę wypadową do najbardziej atrakcyjnych polskich kurortów, takich jak Zakopane czy Krynica, bogatego w piękne zabytki Krakowa czy równie atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych, takich jak m.in. Dobczyce czy Pcim. Niewątpliwą atrakcją doliny Raby jest piękne Jezioro Dobczyckie, stanowiące nie tylko symbol regionalnego ekosystemu, a także mnogość tutejszych zabytków, pośród których widnieją ruiny starego zamku, a także kilka niezwykle ciekawych zabytkowych obiektów sakralnych.

Script logo Operated by Sotiko.pl